Avantajları ve Dezavantajları

Saç protezlerinin avantaj ve dezavantajları hakkında çeşitli görüşler mevcuttur. Cerrahi olmayan bir uygulama olması, pek çok uzman tarafından olumlu yorumlanması ve hemen hemen yok denecek kadar az olumsuz yanı olması, saç dökülmesi ve kellik ile mücadele edenler için nihai çözüm seçenekleri arasında ilk akla gelen uygulama olmasını sağlamaktadır.

Bu sayfada Oluşum Protez olarak literatürde yer alan makalelerden saç protezi uygulamalarının uzmanlar tarafından belirtilen avantaj ve dezavantajlarını sizler için derledik.

Saç Protezinin Avantajları & En Önemli Artıları

1.Noninvazif çözüm

Yöntemin yaygın olarak tercih edilmesinin belki de en önemli sebebi kesinlikle cerrahi olmayan noninvazif bir uygulama olmasıdır. Saç ekimi operasyonları enfeksiyon oluşumu, yara izi kalma olasılığı, anestezik tehlikeler de dahil olmak üzere pek çok cerrahi komplikasyon riskini beraberinde getirmesine karşın, saç protezi uygulaması cerrahi bir operasyon değildir ve bu risklerin hiçbirini barındırmaz.

2.Yan etkiler

Eğer saç protezinin yan etkilerini listelememiz gerekseydi hemen hemen boş bir listemiz olurdu. Zaten cerrahi olmayan bir uygulama olduğu için yan etki riski pek yok gibidir. Nadiren görülebilen allerjik reaksiyonlar dışında bir risk bulunmadığı söylenebilir. Minimum seviyede yan etki ihtimali uygulamanın en büyük avantajlarından biridir.

3.Anında çözüm

Diğer büyük bir avantajda çabuk, hızlı ve anında çözüm sunan bir yöntem olmasıdır. Tedavi yöntemleri ve saç ekimi operasyonlarında 6 ila 7 ay sonra sonuçları görmek mümkünken, saç protezi uygulamalarında anında çözüm sağlanır. Uygulama işlemleri hızlı ve pratiktir; beklemeden sonuç alınır.

4.Geri alınabilir bir uygulamadır

Saç protez uygulamaları kalıcı olmayan uygulamalardır ve saçlarınızın kontrolü tamamen sizin elinizdedir. Şayet saç protezinizden memnun kalmazsanız değiştirebilirsiniz ve hatta kullanmayı anında bırakabilirsiniz.

5.Saç donörüne bağımlı değildir

Saç ekiminde sonuçlar saç donörüne bağlı olarak değişkenlik göstermesine rağmen saç protez uygulamalarında böyle bir durum söz konusu değildir.

6.Ekonomiktir

Saç ekimi ve benzeri operasyonlar ile kıyaslandığı zaman saç protezi uygulamalarının oldukça ekonomik olduğu görülmektedir. Bu da yöntemin başlıca önemli avantajlarından biridir.

7.Dilediğiniz gibi şekillendirilebilir

Saç protezinizi dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Bunun için herhangi bir sınırlama yoktur. Saç renginizi dilediğiniz gibi seçebilir veya değiştirebilirsiniz ve dilediğiniz uzunlukta kestirebilirsiniz. Beğendiğiniz saç modeli hangisi olursa olsun uygulayabilirsiniz. Ayrıca saç protezi uygulamaları saç kaybı nedeninizden bağımsız olarak (ister kalıtımsal olsun isterse tıbbi nedenler) hemen hemen herkese uygulanabilmektedir.

8.Hafiftir ve konforludur

Son model saç protezleri gelişen teknolojiden nasibini alarak hafiflemiş ve daha konforlu bir hal almışlardır. Alıştıktan sonra spor veya yüzme gibi aktivitelerinizi konforlu bir şekilde gerçekleştirmenize olanak sağlar. Bütün saç sistemleri suya ya da tere dayanıklı değildir, buna karşın saç protezleri bunlara karşı oldukça dayanıklıdır.

Saç Protezinin Dezavantajları

1.Periyodik bakım

Tıbbi risk olmaması büyük bir avantajdır ama saç protezi periyodik bakım gerektirmektedir. Düzenli bakımı yapıldığında protezinizi uzun zaman rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bakım en merak edilen konuların başında gelmektedir lakin saç ekimi sonrasında gereken bakım işlemlerine nazaran oldukça kolaydır yine de.

2.Yeniden alım gerekir

Kaliteli bir saç protezi düzenli bakımına dikkat edildiğinde 3 ila 5 ay arasında değişen bir ömre sahiptir ve bu sürenin sonunda yeniden almanız gerekmektedir. Yine de diğer tüm yöntemlerle kıyaslandığında çok daha ekonomiktir. Bir dezavantaj olsada çok büyük bir sorun yaratan bir durum olduğu da söylenemez.

3.Saç kesimi kalıcıdır

Ufak dezavantajlarından biride kısmı saç kaybı yaşayan kullanıcılar bazen saç protezlerinin kendi doğal saçlarından üretilmesini talep edebilirler. Saç protezinizin doğal olması için kendi saçınızın kullanılmasını tercih ederseniz saç kesimi gerekecektir. Bu da büyük bir sorun değildir çünkü kendi saçınız uzadığında sizin saçlarınız kullanılarak üretilen proteziniz doğal bir görünüme sahip olacaktır.