Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç protezi kullanan kişiler, bakımlarını bir protez merkezinde veya kendileri evlerinde de kolayca uygulayabilirler. Bakımı yapılacak protezin öncelikle, solvent veya alkol yardımıyla tarif edildiği şekilde yavaşça uygulanan bölgeden çıkartılması sağanır.

Yine solvent veya alkollü bir mendil yardımıyla protezin uygulandığı bölge iyice temizlenir.Uzayan saçlar makine veya jilet yardımıyla temizlenir. Baş bögesi güzelce yıkanıp kurutulduktan sonra sıra proteze geçilir.

Protez bakımı için öncelikle, protezin bantlı bölgeleri alkol veya solvent sıkılarak 5 dk. Beklenir ve sonrasında da yumuşayan bantlar çıkartılır. Sonrasında protez ılık bir suda şampuanla yıkanır kurumaya bırakılır, fön makinesi yardımıyla kuruyan proteze kesilen yeni bantlar proteze yapıştırılır. Son olarak da protez yapılan bölgeye uygulama yapılır.

Saç Protez Bakımı Temel İşlemler

Saç protezinizin bakımını yapmak oldukça kolaydır. Bakım prosedürlerini uyguladığınızda uzun bir kullanım ömrü sağlayabilirsiniz. Bakım prosedürlerinin temel işlemleri aşağıda açıklanmaktadır.

1.Saç protezinin taranması

Size gereksiz gibi gözüksede saç protezinizi taramanız kullanım ömrünü arttırmada önemli bir işlemdir.  Düzenli olarak tarandığında protez saçlarınızın dolanmasını önlersiniz ayrıca saçlarınız havasız kalmaz.

2.Yıkama ve havalandırma

Bakım işlemlerinde yıkama ve havalandırma işlemleri de önemlidir. Protezinizi uygun şampuanlar (kimyasal içermeyenleri tercih etmeniz önerilir) kullanmanız ve sonrasında kurutup havalandırmanız oldukça faydalıdır.

3.Düğüm açıcı kullanımı

Normal saçlarda olduğu gibi protez saçlarda da düğümlenme ve birbirine dolanma sık rastlanır. Uygun bukle açıcı kullanımı ile bu sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca protezinizi friksiyonlardan koruyarak saç kaybını da önleyebilirsiniz. Yüksek miktarda alkol içeren ürünlerden kaçınmanız saçlarınızın zarar görmesine engel olabilir.

4.Saç protezinizin boyanması

Saç protezinizin rengini değiştirmek isterseniz tıpkı normal saçlar gibi boyayabilirsiniz. Aslında protez saçın boyanması orijinal saçlardan daha kolaydır. Ama aynı doğal saçlarda olduğu gibi bunlarda da uygun boya seçimi yapmak önemlidir ve saçlarınızın kullanım ömrünü etkileyen önemli faktörlerden biri de budur.

Normal saç boyama işleminden farklı olarak protez saç boyamada tüm yapmanız gereken protezi çıkarıp yıkadıktan sonra tüm yapıştırıcıları çıkardıktan sonra boya kabına batırmaktır. Tonu iyi ayarlayın ki sonradan pişmanlık yaşamayın.

5.Protezin Tutturulması

Saç protezin başınıza tutturulması kolaydır. Yapıştırıcı ve bantlar bunu mükemmel bir şekilde halleder zaten.  Sizin yapmanız gereken tek şey uygun yapıştırıcı ve bantları kullanmak. Sadece bantlarken uygun yere uygulayın.