Sıkça Sorulan Sorular

HANGİ BOYUTLAR MEVCUTTUR?

Size özel üretim için ölçüm başvurusu yapabilirsiniz veya hazır bir protez saç alabilirsiniz. İlkini tercih ettiğinizde protezinizi üreten uzmanlar profesyonel olarak başınızın (veya gerekli alanın) ölçülerini alacak ve size özel tasarlanmış protezi üreteceklerdir. Bu modelde, işleme ilk olarak saçınızdan örnek alınarak başlanır. Kafa ve saç yapınıza gore (kıvırcık, düz, dalgalı gibi) saç tasarlanıp, kişiye özel saç tasarlanır veya yüzünüz için özel tasarlanan model uygulanır.

İkinci seçenekte ise genellikle üretici size mevcut boyutlardan doğru olanı seçebilmeniz için size bilgilendirmelidir.

PROTEZ SAÇ NE KADAR DAYANIR?

Genellikle protez saç 6 aydan 2 yıla kadar kullanım ömrüne sahip olmakla birlikte bu sure esas olarak kullanılan malzemelerin kalitesine ve dayanımına bağlıdır. Ayrıca kullanıcı tarafından dikkatli olarak bakımın yapılması bu süreyi uzatabilmektedir.

HER GÜN ÇIKARMAM GEREKİYOR MU?

Hayır, özel bir yapıştırıcı veya tutkalla kafa derisine tutturulmuş modeller 20 günlük aralıklarla kullanılabilir (süre, protez tabanında kullanılan malzemeye,tutkala veya yapıştırıcı tipine bağlı olarak değişir). Bu sürenin sonunda yapıştırıcı değişimi yapmak, protezi ve saç derisini temizlemek ve tekrar uygulamak için çıkarmak gerekmektedir. Uygulama uzmanlar tarafından gerçekleştirilebilir ancak kullanıcılar deneyim kazandıkça bu işlemleri kendileri de rahatlıkla uygulayabilmektedirler.

SAÇLAR DOĞAL MI YOKSA SENTETİK Mİ?

Şu an da doğal saç modelleri yaygın olarak tercih edilmektedir. Çünkü bunlar oldukça dayanıklıdır ve daha estetik görünüm vermektedirler. Ucuz olduğu için sentetik modeller kullanılsa da bunlar estetik bir görünüm vermekte genellikle zorlanırlar.

SAÇ PROTEZİ DOĞAL GÖRÜNÜR MÜ?

Protezin kalitesi iyi ise ve uygulama uygun ve dikkatli bir şekilde yapıldığında tatmin edici sonuçlar elde edilmektedir. Profesyoneller tarafından uygulandığı taktirde kesinlikle muhteşem sonuçlar elde edebilirsiniz.

SAÇLARI BOYAYABİLİR, DÜZELTEBİLİR VEYA BAŞKA BİR DEĞİŞİKLİK YAPABİLİR MİYİM?

Doğal saç protezi ise, özel bakım gerektirmesine karşın tüm standart bakım yöntemlerine uygundur. Bu saçlar zaten bakımları yapılmış olarak satılmaktadırlar bundan dolayı gerçek saç için dikkat edilmesi gereken hemen hemen herşeye protez saç için de dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullandığınız şampuanların, yumuşatıcıların kalitesine yine dikkat etmeniz gerekmektedir. Saç diplerine krem uygulamamaya dikkat etmenizde fayda vardır. Ayrıca protezde aşırı saç rengi değişimleri tıpkı doğal saçlarda olduğu gibi zararlı olabilir. Bu yüzden protez saça özen gösterilmelidir.

KISMİ (BÖLGESEL) PROTEZ KULLANIRSAM GERÇEK SAÇIMLA FARK BELLİ OLMAZ MI?

Hayır belli olmaz. Bu durumda doğal saçınıza benzer bir dizi protez kullanın (renk, doku ve saç yoğunluğu vb.) biraz daha uzun uygulayın. Daha sonra yetenekli bir kuaför protezinizi de uygun şekilde keserek bu iki kısım arasında belirgin bir fark olmadan gerçek saçınızla uyumlu olmasını sağlayabilir.

SAÇLARI TIRAŞ ETMEK GEREKLİ MİDİR?

Modele bağlı özel yapıştırıcı ile sabitleme yapıldığında ideal olan protezin zımparalanan noktalarının saç derisine maruz temas etmesidir. Ön ayar ekranı (LACE) durumunda ise yapıştırıcı saç çizgisinin hemen önüne uygulanır ve bu nedenle tıraş gerekmez.

PROTEZ DERİDE GÜNLERCE KAPALI KALMAKTAN KAYNAKLI MANTAR, TAHRİŞ VB. SORUNLARA SEBEP OLUR MU?

Genellikle hayır. Bu sorunların kullanıcıların protez ve hijyenik bakımlarına özen göstermeleri durumunda önlenebilir.

Kullanıcılar bakım sürelerine dikkat eder protez modeline uygun fırça ve temizlik ürünleri kullanırsa, kafa derilerine takım esnasında uygun ürünler kullanırlarsa ve protezi çıkarma işlemlerinde kurallara uyarlarsa ya da protezi zaten önceden mantar vb. gibi sorunlar olan kısımlara uygulamazlarsa bu gibi sorunlar nadiren görülür.